Media

 1. Përfundon restaurimi i kalasë së Lezhës
 2. “Të njohim Shqipërinë”, Gjirokastra, Kronikë në gur
 3. Bienalja e Arkitekturës në Venecia
 4. Potenciali i Shqipërisë
 5. Arkitektura në Bienalen e Venecias
 6. Në Venecia për Bienalen e Arkitekturës
 7. “Shtesat” dhe “Kolonat” në Bienalen e Venecias, ndryshimet socio-kulturore reflektohen në arkitekturë
 8. Hila dhe Paci ekspozojnë në Venecia arkitekturën shqiptare
 9. Kumbaro paguan 65 mijë euro për Shqipërinë në Bienalen e Venecias
 10. Shqipëria prezantohet në Bienalen e Venecias me dy artistë
 11. Bienalja e Arkitekturës
 12. Edi Hila dhe Adrian Paci do te perfaqesojne Shqiperine ne Bienalen e Venecias
 13. Bienalja e arkitekturës në Venecia
 14. Shqipëria: “Potential Monuments of Unrealised Futures” (Monumente të Mundshëm Ardhmërisht të Parealizuara)
 15. Paci dhe Hila në Bienalen e Arkitekturës në Venecia
 16. Sot ishte Dita e Diversitetit Kulturor – ”Trego kulturën tënde”
 17. “Trego Kulturën Tënde”, promovim respektit për respektin kulturor
 18. Adrian Paci dhe Edi Hila, ‘monumentet’ shqiptare në Bienalen e Venecias
 19. Beyond Entropy në Venecia. Pas Angolës, një projekt për arkitekturën në Shqipëri
 20. “Klasa e gjelbërt” në Apolloni
 21. Qyteti i Beratit përçon porosinë për ruajtjen e trashëgimisë kulturore
 22. Dita ndërkombëtare e muzeve
 23. Dita ndërkombëtare e muzeve
 24. Adrian Paci dhe Edi Hila në Bienale. Për artin? Jo, për arkitekturën në Shqipëri sipas “Fundamentals”
 25. Ministria e Kulturës dhe RIAS: Më shumë mbrojtje dialekteve të shqipes
 26. Alban Nimani me performancën “E bardhë” në Tiranë
 27. Arti përtej Adriatikut
 28. Preljocaj sjell në TOB baletin autobiografik
 29. Angjelin Preljocaj: Jam në Shqipëri për të luajtur rolin tim
 30. Angjelin Preljocaj: Një projekt 3-vjeçar me Tiranën
 31. Baleti i Angjelin Preljocajt në TKOB
 32. Preljocaj sjell të shkuarën në balet
 33. Angjelin Preljocaj në skenën e TKOB-it
 34. Koreografi Angjelin Preljocaj: Kam ardhur të luaj rolin tim në Shqipëri
 35. Në Tiranë së shpejti nis “Java e filmit kosovar”
 36. TKOB theu barrierat, më në fund performoi në Kosovë
 37. Aromë Shqipërie në Bruksel
 38. Festivali “Balkan Trafik” në Bruksel, të parët në skenë artistët e Ansamblit Kombëtar
 39. Kumbaro në OKB, debat për kulturën
 40. Ilir Butka: Prezantimi i filmit shqiptar në Kanë, prioriteti im për 2015
 41. Fotografitë që reflektojnë Korçën e viteve ’30, të Kristaq Sotirit, digjitalizohen
 42. Armando Lulaj merr çmimin “Danish Jukniu”
 43. “Sende që nxirrte deti nga Ardian Vehbiu fiton çmimin Ardian Klosi”
 44. Kumbaro sqaron artistet për reformën në TKOB dhe TK
 45. Nderohet De Rada në 200 vjetorin e tij, shpallen aktivitetet
 46. Një qytet i vogël librash
 47. Java e letërsisë spanjolle në Ditën e Librit
 48. Panairi I librit në Pranverë, si “amanet” i Ardian Klosit
 49. Eriona Gjyzeli: Të veçantat e Euridiçes në skenën operistike…
 50. “Udhëtim i gjatë drejt natës”, drama për rrënimin me protagonistë Yllka Mujon dhe Artan Imamin
 51. Katër ditë libra dhe art
 52. Ministria e Kulturës: Nisma e kafeve letrare në kryeqytet
 53. Një kafe, një libër dhe të tjera risi në Festivalin e Librit dhe Artit
 54. Restaurohet filmi “Tomka dhe shokët e tij”
 55. Piktorët e huaj dalin nga fondi, ekspozohen për publikun
 56. Yjet bëhen bashkë në Tiranë
 57. Kledi Kadiu: Në Tiranë do kërcej me muzikë kaba
 58. Miqtë e monumenteve
 59. Durrës: Të rinjtë e tetë shkollave marrin nën kujdes monumentet e qytetit
 60. Kadiu e Toromani kujtojnë “herën e parë” në skenë
 61. Nisma “Miqtë e monumenteve”
 62. Drama në krizë, ngrihen institucionet e “shpëtimit”
 63. Teatrot mbarëshqiptare,në Tiranë të shpëtojnë dramën shqipe
 64. Synoj rritjen e buxhetit në QKK dhe krijimin e një pavarësie financiare
 65. Restaurohet Kisha e “Shën Premtes” në Vlash
 66. Kisha e Shën e Premtes do të restaurohet
 67. Ilir Butka emërohet drejtor i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë
 68. Ministria e Kulturës: Ja si të aplikoni për fondin e përkthimeve!
 69. Rikthimi në shtëpi i Ermonelës
 70. Rikthimi në shtëpi i Ermonelës
 71. Restaurimi i monumenteve
 72. Festivali-i 1-re i-librit dhe i artit pamor 2014
 73. 0-11-gazetaexpress-e-enjte-03-prill-2014-13-47
 74. Jaho-madama butterfly misherim i gruas shqiptare
 75. Festivali i Librit e Artit, çmime për nder të Klosit e Jukniut
 76. Festivali i Librit dhe Artit, gara për çmimet “Danish Jukniu” dhe “Ardian Klosi”
 77. Katër ditë festival arti për ditën e librit
 78. Shpallet fituesi, holandezët ndërtojnë Fototekën “Marubi”
 79. “Urat e Ballkanit flasin”, sjell një sërë aktivitetesh kulturore në Berat
 80. “Urat e Ballkanit flasin”, sjell një sërë aktivitetesh kulturore në Berat
 81. Restaurimi i Fototekës “Marubi” shpallet fituese studioja holandeze
 82. “Pranvera Frankofone” në Shkodër
 83. Kumbaro: Projektet e kulturës
 84. Ermonela Jaho rikthehet në skenën shqiptare me Madam Butterfly
 85. “Pranvera frankofone”, universi në kulturën franceze
 86. Tiranë, dita e kulturës frankofone nderohen me çmime 15 personalitete
 87. Pranvera frankofone sjell 100 aktivitete artistike në gjithë Shqipërinë
 88. Qendra historike e Gjirokastrës, në duart e Fondacioni turk
 89. Ligji për Trashëgiminë ka nevojë për rishikime. Dosja e Butrintit po shqyrtohet
 90. Çështja ‘Butrinti’/ Kumbaro: Nuk lëshojmë asnjë centimetër nga Trashëgimia
 91. Mirëmbajtja e Gjirokastrës i besohet fondacionit turk TIKA
 92. Baleti i Kosovës rikthen kontaktet me Shqipërinë pas 34 vjetësh
 93. “Urat e Ballkanit flasin”, Berat, event kulturor mes 11 qyteteve pjesë e UNESCO
 94. “Ballo e diplomës” në TKOB
 95. Ilir Kerni: Po i kthejmë disiplinën trupës së baletit
 96. Baleti i Kosovës pas 30 vitesh performon në Tiranë
 97. Dita e Verës sipas qeverisë në Tiranë, Rama i kthehet basketbollit, aktivitete në bulevard
 98. Kumbaro: Anulohet rijetësimi i Kalasë së Lezhës, ishte shkelur ligji
 99. Kopertina e revistës KLAN. Ministrja Kumbaro
 100. Java Globale e Parasë nis me “Çufo dhe Tipi-Një aventurë me verdhushka”
 101. Artistet shqiptare 100 vjet në GKA, prezantohen 60 vepra në ekspozitën “Përmes Artit”
 102. Emancipimi i shoqërisë, më pak “qenie të dobëta”
 103. german.traduki.eu
 104. Projekti “ArTVision”, kulturë dhe art në të dy anët e Adriatikut
 105. Shndërrimi modern i Çufos dhe Tipit, aventura me para
 106. “Të njohësh, të ruash dhe të shfaqësh”, ekspozita që përurohet sot në Muzeun Historik Kombëtar
 107. Kosova dhe Shqipëria me Kalendar të Përbashkët Kulturor
 108. Kumbaro në Bruksel: Të gjithë akses aplikimi për programet e BE-së
 109. “Europa Krijuese”, ministrja Kumbaro në Bruksel
 110. Marubi hap kalendarin e aktiviteteve të përbashkëta kulturore Shqipëri-Kosovë
 111. Fotot e rralla në Prishtinë Shqipëria tjetër e Marubit
 112. Mrekullia “Marubi” në Prishtinë (Foto)
 113. Vetëbesimi i ri kulturor i Shqipërisë
 114. Ministria e Kulturës, 750 mijë Euro investime për Apolloninë
 115. Kumbaro, bisedime në Bruksel
 116. Balluket e Cin Daijës
 117. Ministrja e Kulturës, Kumbaro vizitë në institucionet e BE-së në Bruksel
 118. Shqipëri- Kosovë, hartë e përbashkët për trashgiminë
 119. Shqipëri-Kosovë, marrëveshje bashkëpunimi për kulturën
 120. Kumbaro, 750 mijë euro për Apoloninë
 121. Shqipëri-Kosovë,dy ekspozita në kuadër të bashkëpunimit në artin pamor
 122. 250 fotografi të “Marubit” ekspozohen në Kosovë
 123. Hapet ekspozita ‘Marubi’
 124. Tirana e Prishtina, një kalendar të përbashkët kulturor
 125. Nënshkruhet protokolli i bashkëpunimit kulturor
 126. Kosova dhe Shqipëria krijuan Kalendarin e Përbashkët Kulturor
 127. Në Tiranë takimi Shqipëri-Kosovë, për miratimin e kalendarit kulturor
 128. Kosova dhe Shqipëria akordojnë 21 aktivitete kulturore për 2014-n
 129. Fototeka “Marubi”, hapet ekspozita dhe në Kosovë
 130. Ministrja Mirela Kumbaro për “Tv 5 Monde”: “Në Shqipëri do të gjeni të gjitha gjurmët që gjeni në Europë”
 131. Peter Pocs ekspozon në Tiranë, vepra edhe për armët kimike
 132. Nënshkruhet marrëveshja/ Shqipëria, më afër Europës si pjesë e rrjetit “Traduki”
 133. Hyrja në Traduki, rajoni i hap dyert letërsisë shqipe
 134. Mirela Kumbaro: Pse firmosa rrjetin europian të letërsisë
 135. Shqipëria, tashmë partnere me TRADUKI-n
 136. Ministria e Kulturës, marrëveshje me rrjetin europian të botimeve Traduki
 137. Nënshkruhet marrëveshja për TRADUKI-n
 138. Pёr kё realizohen filmat shqiptarë?
 139. Kumbaro: Si më bindi Rama për ministre. Pse i ndërrova drejtorët e institucioneve kulturore
 140. Art në vend të drogës
 141. Urat kulturore Kosovë – Shqipëri