‘Sekreti i fundit’ i Feim Ibrahimit luhet në Madrid

Postuar më: 24 Prill 2017
Violinisti i mirënjohur Florian Vlashi dhe Grupo Instrumental Siglo XX po përgatiten për koncertin e datës 25 prill në Akademinë Mbretërore të Arteve të Bukura, Madrid, ku për herë të parë do të luhet kuartet i kompozitorit, Feim Ibrahimi , shkruar 28 vite më parë.

Prenk Jakova- In Memoriam në 100-vjetorin e lindjes

Postuar më: 24 Prill 2017
Kori i Shoqatës “Miqtë e Muzikës Rozafa Expression” në bashkëpunim me Korin nga Hollanda "Utrecht Trevel Singers", do të organizojë në Shkodër, koncertin me tematikë “Mbrëmje Kulturore Shqipëri-Hollandë”.

JULIUS EB “Gjenerata A"

Postuar më: 24 Prill 2017
Galeria Kombëtare e Arteve do të prezantojë ekspozitën e fotografit gjerman Julius Eb. Projekti fotografik “Gjenerata A” reflekton perceptimin e Julius Eb për identitetin dhe vlerat, bukurinë por edhe anën e vështirë të transformimit.

Vlashent Sata në Festivalin Ndërkombëtar Kulturor “Balkan Trafik 2017”

Postuar më: 24 Prill 2017
Festivali ndërkombëtar kulturor “Balkan Trafik”, për vitin 2017, do të zhvillohet në dy vende të ndryshme, ku përveç Brukselit, Belgjikë që u mbajt në datat 20 - 24 prill 2017, do të realizohet dhe edicioni i parë në Paris, Francë, në 1 - 4 qershor 2017.

“Jo vetëm Mozart”

Postuar më: 24 Prill 2017
Koncerti i parë i projektit “Jo vetëm Mozart” nis në qytetin e Durrësit. Ky koncert, i cili do të organizohet nga qendra kulturore “Gjenerata e Re”, është një gërshetim i vokalit si natyrë njerëzore e mirëfilltë e “Belcanto-s” , për epokën që është ndërtuar i gjithë programacioni i ciklit, dhe instrumentit muzikor. Kjo platformë ngrihet mbi bazën e një standarti dhe cilësie të lartë që sjellin solistët shqiptarë me famë botërore, dhe jo vetëm, ku mbizotëron eksperienca e rëndësishme e botës operistike.

“Deti epet për t’u përshkuar”. Shqipëria pjesëmarrëse në Panairin e librit në Milano. Promovohet vepra e(...)

Postuar më: 18 Prill 2017
Deti Adriatik si lidhës dhe përshkues i kulturave të vendeve në brigje të tij: “Deti epet për t’u përshkuar” është emërtuar nisma e Rajonit të Puglia-s, Fondacionit Gramsci në Puglia, Shtëpisë Botuese Besa (pjesë e Salento Books) në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës së Shqipërisë, Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Itali, Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Konsullatës shqiptare në Milano, Ministrisë së Kulturës së Malit të Zi për prezantimin e promovimin e letërsisë shqipe dhe asaj malazeze në Itali, si dhe intensifikimin e bashkëpunimit ndërterritorial mes këtyre vendeve në fushën e kulturës.

Nisin punimet për “Gurin e Përmetit”. Kumbaro: “ Qarku i Gjirokastrës do të kthehet në kryeqendër të (...)

Postuar më: 18 Prill 2017
“Muaj më parë, së bashku me Kryeministrin Edi Rama dhe Kryebashkiakun e Përmetit morëm një vendim të përbashkët që “Guri I Përmetit”, ky monument I rëndësishëm të rijetëzohet. Kështu mori jetë një projekt i përbashkët midis Ministrisë së Kulturës dhe Bashkisë së Përmetit për të kryer restaurimin , por dakordësuam edhe për një projekt të veçantë si ndriçimi skenografik, që do ta kthejë “Gurin’ në një far të qytetit”- u shpreh nga Përmeti, Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro.

In Memoriam- Viktori Puzanova

Postuar më: 18 Prill 2017
Me rastin e 50 vjetorit të vdekjes së znj. Viktori Puzanova, bizantologia me origjinë ruse, e cila dha një kontribut të vyer në studimin e artit mesjetar në Shqipëri. Instituti i Monumenteve të Kulturës, në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, kanë kënaqësinë t’ju ftojnë në ceremonin përkujtimore organizuar në nder të studiueses.

Ekspozita “RROFTË!” në Muzeun Kombëtar “Marubi”

Postuar më: 15 Prill 2017
Ekspzita “Rroftë”, kuruar nga Blerta Hoçia do të prezantohet në sallën e ekspozimit në Muzen Kombëtar të Fotografisë, “Marubi”, Shkodër. Kjo ekspozitë kërkon të nxjerrë në pah një përbërës kaq të rëndësishëm në zhvillimin e historisë së çdo shoqërie, por ndoshta gjithmonë të lënë në hije: masat, turmat. Turma si popull apo turma si kopé? Në të dyja rastet ajo ka qenë vendimarrëse në krijimin e asaj çka jemi sot.

Dita Ndërkombëtare e Monumenteve të Kulturës. Mbrojmë Trashëgiminë, mbrojmë të ardhmen.

Postuar më: 15 Prill 2017
18 prilli, ёshtё shpallur Dita Ndёrkombёtare e Monumenteve tё Kulturёs dhe Siteve Arkeologjike nga organizatat e trashёgimisё botёrore ICOMOS dhe UNESCO, qё prej vitit 1982. Ёshtё dita ku popujt dhe kombet nё tё gjithё botёn e kthejnё vёmendjen nga trashёgimia e tyre kulturore, njihen me vlerat e saj dhe sensibilizohen pёr mbrojtjen dhe promovimin e kёtyre vlerave. Dita ndërkombëtare e monumenteve dhe vendbanimeve historike paraqet një mundësi për të gjithë Komitetet Kombëtare të ICOMOS-s që të mbrojnë qëllimet e tyre të përbashkëta në të njëjtën ditë.
Ky muze i kushtohet atyre njerëzve të pafajshëm, të cilët u përgjuan, u kontrolluan, u spiunuan nga regjimi komunist, me pasojë arrestime,(...) 22-05-2017