Ekspozita "VOX MACHINA" merr jetë tek TURBINA

Postuar më: 30 Tetor 2017
Turbina" është nga investimet e rëndësishme të Ministrisë së Kulturës, një nga kantieret e vetme me një histori të çuditshme. Ka nisur "jetën artistike" akoma në ndertim e sipër. E nisi me Mediterranea 18 - Young Artists Biennale, ku artistët shqiptarë e ndërkombëtarë u dashuruan me format e vëllimet e skenës së Turbinës, vazhdoi me forumin Forum Rebirth Tirana / Love Difference - i Mediterranei në idenë e Cittadellarte-Fondazione Pistoletto dhe tani ky kantier hyn në një bashkëjetesë artistike me një koncept nga artisti Sadik Spahija titulluar "Vox Machine" ideuar për këtë skenë , kuruar nga Edi Muka në bashkëpunim me artistë të imazhit, lëvizjes, tingullit. Kjo ekspozitë mbështetet nga Ministria e Kulturës, në ndërtesën e vetme që mirëpret "Art", ende pa lindur akoma.

Kumbaro në Beograd: “Arti dhe kultura , hapësira që ndërtojnë ura bashkëpunimi”

Postuar më: 23 Tetor 2017
Ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, znj. Mirela Kumbaro Furxhi mori pjesë në ceremoninë e hapjes së Muzeut të Artit Bashkëkohor në Beograd, me ftesë të Ministrit të Kulturës dhe Informimit të Republikës së Serbisë, z. Vladan Vukosavljević. Ministrja Kumbaro u prit nga drejtori i Muzeut të Artit Bashkëkohor, z. Slobodan Nakarada dhe Dejan Sretenović, koncept ideuesi i MAB, të cilët e shoqëruar përgjatë vizitës në MAB. Ministrja Kumbaro zhvilloi takime me homologun serb dhe atë maqedonas, Robert Alogjozovski, ku u diskutua për një bashkëpunim intensiv me vendet e rajonit në fushën e artit dhe kulturës.

Festivali Ndërkombëtar i Teatrit Bashkëkohor “Skampa 2017”

Postuar më: 23 Tetor 2017
Ka nisur në Elbasan Festivali Ndërkombëtar i Teatrit Bashkëkohor "Skampa '17", që zhvillohet çdo vit gjatë sezonit të vjeshtës në këtë qytet. Ky vit shënon edicionin e 19-të të këtij festivali, i cili do të mbahet nga data 22 - 27 tetor. Trembëdhjetë trupa teatrore, gjashtë shqiptare dhe shtatë të huaja, mes te cilave, trupa të ardhura nga Kina, SHBA, Kili, Rusia, Italia, Zvicra, Kosova etj. janë përzgjedhur (mes 67 aplikimeve të ofruara) të ngjiten në skenën e teatrit elbasanas gjatë këtij edicioni. Nën drejtimin artistik të regjisorit të njohur Adonis Filipi, ky aktivitet organizohet nga Asociacioni i Teatrit Bashkëkohor Shqiptar ATK, në bashkëpunim me Teatrin "Skampa" dhe mbështetjen e Bashkisë Elbasan dhe Ministrisë së Kulturës.

“Balkan`s Gate", kineastë nga vende të ndryshme zgjedhin Prespën!

Postuar më: 13 Tetor 2017
Si duket Prespa, ky liqen i ndarë mes tre shteteve, në syte e një rumuneje, francezi, polakeje apo një amerikaneje? Sa ndryshe është ajo në sytë tanë?

Nis projekti i digjitalizimit të muzeve. Kumbaro: “Teknologjia, rivlerësim i historisë”

Postuar më: 11 Tetor 2017
Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar u prezantua projekti pilot“Të fuqizojmë muzetë nëpërmjet teknologjisë, për një qasje më të gjerë për të gjithë” i cilli konsideron digjitalizimin e koleksioneve dhe zbatimin e teknologjisë ndërvepruese në hapësirat e muzeve kombëtar dedikuar artit mesjetar dhe Ikonografisë të cilët ruajnë koleksione shumë të pasura dhe disa nga objektet unikale të artit ikonografik në Shqipëri dhe rajon. Në prezantim merrnin pjesë, Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro, Kryetari i Bordit të AADF-së z. Michael Granoff , përfaqësues të Muzeve Kombëtarë në Berat, Korçë dhe Tiranë, etj.

Turizmi Kulturor: Nis projekti i rijetëzimit të qendrës historike të Vlorës

Postuar më: 08 Tetor 2017
Vlora është qyteti i radhës, qendra historike e së cilës do të rilindë pas një harrese shumëvjecare. Kjo zonë me vlera të veçanta arkitektonike dhe kulturore do të rijetëzohet, falë një projekti të posaçëm për restaurimin dhe rikualifikimin urban të saj. Projekti është konceptuar sipas të njëjtit model me të cilin është punuar për rijetëzimin e Pazarit të Korçës, të Krujës, Gjirokastrës. Ai parashikon restaurimin e objekteve në zemër të Vlorës, aty ku qyteti ende ruan identitetin, me gjurmë të ndërtimeve të fundit të shekullit të 19‐të dhe fillimit të shekullit të 20‐të. Do t'i nënshtrohen restaurimit në: Rrugën “Justin Godar”, ish-pazari, “lagjja e hebrenjve”, klubi “Labëria” dhe ish-Sinagoga, xhamia e Tabakëve, më e madhja e qytetit, etj. Ndërsa infrastruktura nëntokësore është një projekt që do të zhvillohet paralelisht nga Bashkia Vlorë.

Balkan Film Market, dritarja europiane e kinemasë 20 vjet Qendra Kombëtare e Kinematografisë në Shqipëri

Postuar më: 02 Tetor 2017
Qendra Kombëtare e Kinematografisë në 20 vjetorin e krijimit të saj në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, Creative Europe hap në Tiranë edicionin e parë të forumit Balkan Film Market, një aktiviteti i rëndësishëm për Shqipërinë, por edhe për të gjithë Ballkanin dhe politikat e programit evropian “Creative Europe”.

Kumbaro në Berat “Nuk duhet të kemi frikë të jetojmë brenda trashëgimisë”

Postuar më: 28 Shtator 2017
Ministrja e Kulturës, znj.Mirela Kumbaro ka marrë pjesë në aktivitetet e Beratit në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë.

In Memoriam-At Zef Pllumi; Një javë me aktivitete në 10-vjetorin e vdekjes

Postuar më: 25 Shtator 2017
Në vijim të aktiviteteve të bashkërenduara mes Bibliotekës Kombëtare dhe Provincës Françeskane Shqiptare në 10-vjetorin e ndarjes nga jeta të ÁT ZEF PLLUMIT (2007-2017) do të mbahen disa veprimtarive të javës në vijim: 25 shtator 2017

Voskopojë: 4 kisha, monument kulture i shpëtojnë rrënimit

Postuar më: 23 Shtator 2017
Me një ndërhyrje me mbi 12 milionë lek të reja kemi nxjerrë këto kisha nga rreziku. Korça është një nga hambarët e turizmit kulturor dhe itinerari i rrugës së besimit në Korçë e ka pikën kulmore në Voskopojë, për të vazhduar me kantieret në Dhërmi, Vuno, Gjirokastër”,deklaroi Kumbaro nga Voskopoja.
Ansambli Popullor është tashmë “Nder i kombit”, dekoratë e lartë e dhënë nga presidenti Ilir Meta në kuadër të 60-vjetorit të krijimit(...) 14-11-2017