Kumbaro: "Mjeda, ky misionar i dijes dhe jetës"

Postuar më: 22 Nëntor 2017
Dy përkujtime në një ditë bashkuan në fshatin Kukël të bashkisë Vau Dejës, personalitete, njerëz të letrave, politikanë dhe banorë të zonës, në edicionin e 13-të të takimeve kulturore “Ditët e Mjedës”. "Në dëshirën për nxitjen e leximit dhe kthimin e vëmendjes te libri tek brezi i ri na nevojiten misionarë idealistë, shërbestarë të dijes dhe kulturës, që mund të bëhen shembuj frymëzimi: sepse ndryshimi fillon nga motivimi, fillon nga dëshira, fillon nga shpirti për t’u përpunuar më pas në mendje e për t’u kthyer në program.

Eko Mendje 'zgjon' poezinë e pabotueme

Postuar më: 22 Nëntor 2017
Shtëpia e Pashko Vasës mirëpriti promovimin e antologjise se poezise se pabotueme, organizuar nga EKO Mendje, mbështetur nga Ministria e Kulturës. Në këtë ditë të bukur poezie u prezantua antologjia e poezisë së pabotueme, me pjesëmarrjen e Ministres së Kulturës, znj. Mirela Kumbaro, Zëv/Kryeministres, znj. Senida Mesi dhe të rinj, poetë, dashamirës të poezisë. EKO Mendje e ideoi festivalin për të promovuar poezinë, poetët, të bukurën, ndjeshmërinë, gegnishten, natyrën e ndërthurur me poezinë e çdo fillim stine. Ministrja e Kulturës, znj Mirela Kumbaro u shpreh se “Takimet me lexuesin gjatë këtij muaji të fushatës “Takohemi për një libër” kanë qenë një befasi edhe nga shumëllojshmëria e aktiviteteve duke na dëshmuar se edhe lexuesi është kreativ në mënyrën sesi e shikon dhe shijon letërsinë.

“Nderi i Kombit”: Nderohen me dekoratën e lartë mjeshtri Besim Zekthi dhe Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe(...)

Postuar më: 14 Nëntor 2017
Ansambli Popullor është tashmë “Nder i kombit”, dekoratë e lartë e dhënë nga presidenti Ilir Meta në kuadër të 60-vjetorit të krijimit të këtij institucioni kulturor. Motivi është për kontributet e çmuara dhe interpretimet e shkëlqyera në më shumë se gjysmë shekulli, duke pasur një ndikim të jashtëzakonshëm, të ndjeshëm dhe të patjetërsueshëm në zhvillimin artistik e kulturor në mbarë vendin.

Nis edicioni i 20-të i Panairit të Librit, "Tirana 2017"

Postuar më: 14 Nëntor 2017
Panairi i Librit është në një ngjarje të rëndësishme kulturore për botën shqiptare, që do të ketë si objekt paraqitjen e botimeve më të mira të hedhura në qarkullim në harkun kohor të një viti nëntor 2016-nëntor 2017. Ky panair mbështetet nga Ministria e Kulturës.

Kumbaro: "Lasgush Poradeci i këndoi shpirtit të kombit"

Postuar më: 14 Nëntor 2017
“Të lexosh sot Lasgush Poradecin do të thotë të ringjesh brenda vetes potencialin e pashtershëm të artit dhe të dashurisë, të cilat ai i sillte si forca e përjetshme e universit” ka pohuar Kumbaro në Pogradec në një homazh për 30-vjetorin e ikjes së poetit. Në një ceremoni që u zhvillua në qytetin e tij të lindjes Pogradec, përfaqësues të artit dhe kulturës sollën kujtime për poetin e liqenit nëpërmjet poezive të tij. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro gjatë fjalës së saj e ka cilësuar Poradecin si lirikun më të madh të shekullit të kaluar, si poeti i parë modern shqiptar dhe liriku më i madh i shek. XX. Lasgush Poradeci nuk e rreshti kurrë kërkimin: kërkim i përhershëm, liri në shprehje, liri në shkrim; liri në mendje e liri në zemër; Ajo kujtoi se: “Të gjithë marrin jetë prej FLAKËS që ndrin, asnjë s’kujton ZJARRIN që pat djegur. Sepse POETI nuk rron jetën e vdekur të vet, po jetën e pavdekur të Kombit të vet”. Janë fjalët e Lasgushit që dëshmojnë pse mblidhemi për ta përkujtuar atë dhe poezinë e tij. Sepse i këndoi shpirtit të kombit të tij, të atij që siç thoshte vetë, e bën një komb të pavdekshëm, se vetëm shpirti mbetet i dlirë e nuk përshtatet”.

Bulgakov në skenën shqiptare Kolektiv 38 shfaq premierën “Djallëzorët” në TKEKS

Postuar më: 06 Nëntor 2017
Kolektiv 38 shfaq premierën “Djallëzorët” në TKEKS, një shfaqje që reflekton mbi figurën e Bulgakovit. 8 regjisorët : Madi Selimi, Valentina Carbonara, Rolando Macrini, Elio Colassanto, Riccardo Mallus, Ashai Lombardo, Mirko Corradini, Silvia Zoffoli realizojnë një vepër të përbashkët, një kolektiv me ideologji të ndryshme, për të përcjellë kështu frymën bashkëpunuese. Në një kohë ku artisti përpiqet të luftojë i vetëm, KOLEKTIV 38 sjell mesazhin teatror “ne përpiqemi të jemi një grup dhe së bashku të krijojmë aleancë”.

Kinemaja italiane/Kuçovë

Postuar më: 06 Nëntor 2017
Kinemaja Italiane zbret në qytetin e Kuçovës. Për një javë, kryeveprat e kinemasë italiane bashkë me emrat e dëgjuar të artistëve dhe regjisorëve të saj shfaqen për publikun kuçovar.

Fokus/ Festival Ndërkombëtar i Filmit

Postuar më: 06 Nëntor 2017
Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Selanik prezanton Fokus në Kinemanë e Ballkanit si program special në këtë edicion të 58-të. AQSHF prezantohet me “Kthimin e Ushtrisë së Vdekur” të Anagnostit. Krahas fokusit tek kinemaja shqiptare përmes filmave të Viktor Gjikës në Tirana International Film Festival, që shfaqen javën e ardhshme në AQSHF, një tjetër festival i rëndësishëm në rajon ve fokusin tek kinematografia jonë.

Fokus: Viktor Gjika , katër projeksione në kuadër të TIFF

Postuar më: 06 Nëntor 2017
Arkivi Qendror Shteteror i Filmit organizon Fokus: Viktor Gjika - një program i kuruar në kuadër të TIFF - Tirana International Film Festival. Katër filmat do të shfaqen të projektuara në 35mm dhe të subtitruara në anglisht, falë edhe ndihmës së Projektit të Kinemasë Shqiptare - ACP, që vjet i dhuroi lenten e projektorit AQSHF-së gjatë punëtorisë Archives In Motion. Viti 2017 shënon atë që do të ishte ditëlindja e 80-të e regjisorit shqiptar Viktor Gjika (1937-2009). Me këtë rast, TIFF do të paraqesë katër nga veprat e tij më të njohura në gjininë e filmit artistik, ashtu siç meritojnë të shihen, në ekran të madh dhe të projektuara në 35mm në sallën e kinemasë në AQSHF (Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit).

Vox Machine 'ndez dritat' në skenën e Turbinës

Postuar më: 01 Nëntor 2017
“Guxoni artistë! Ministria e Kulturës është këtu për t’ju mbështetur për çdo ide tuajën. Rrezikuam për këtë eksperiment të parë të këtyre përmasave, sepse donim të vlerësonim skenën alternative tek Turbina, e cila në këtë Vox Machine është më shumë se funksionale ”- tha mes të tjerash Kumbaro. Në datën 1 nëntor 2017 në mjediset e pambaruara të Skenës së Re- Turbina u hap ekspozita e veçantë e artistit Sadik Spahija, me një pjesëmarrje të jashtëzakonshme të artistëve, artdashësve dhe kritikëve të artit. Kjo ekspozitë mbështetet nga Ministria e Kulturës. Artisti, Sadik Spahija, tregon se ka disa vite që punon për këtë projekt. Materialet e përdorura prej tij për realizimin e veprës janë mbetje industriale të marra nga fabrikat e periudhës së diktaturës. Mesazhi i artistit lidhet me : “Me mënyrën sesi ne e ndërtojmë jetën tonë, sesi në periudha të caktuara sillemi karshi njëri-tjerit, sesi reagojmë karshi asaj që na rrethon, ndaj mjedisit. Ky vend ka qenë një laborator i rëndësishëm në disa muaj, ku së bashku me studentët kemi hulumtuar për të gjetur pikat e përbashkëta mes krijimit dhe ndërtimit”. Vox Machine" është ideuar për këtë skenë nga artisti Sadik Spahija , kuruar nga Edi Muka në bashkëpunim me artistë të imazhit, lëvizjes, tingullit: Gjergj Prevazi, Hajg Zaharjan, Endri Sina, Ramazan Gurra, Akreoma Saliu, Robert Nuha, Fjorald Doci, Rosella Pellicciotti, Melissa Becovic.
Dy përkujtime në një ditë bashkuan në fshatin Kukël të bashkisë Vau Dejës, personalitete, njerëz të letrave, politikanë dhe banorë të(...) 22-11-2017